YKS Hakkında Merak Edilen Soru ve Cevaplar

  • TYT HANGİ DERSLERİ KAPSAR? İKİNCİ OTURUM SORU DAĞILIMLARI NASIL?-TYT; Temel Türkçe ve Matematik derslerini öğrencinin yorum kabiliyetine göre ölçen bir sınavdır. Teknik işlemlerden ziyade; okuduğunu anlama, yorum yapabilme ve bunu uygulayabilme becerilerini baz alır. Bu konuyla ilgili yazının devamında daha kapsamlı açıklamayı bulabilirsiniz. İkinci oturumda ise eski LYS sistemi gibi bilgiye dayalı sorular yer alır, öğrencinin muhakemeden ziyade donanımını göstermesi, alanında uzmanlaştığı konuları aktarması beklenir. Eski sistemden farklı olarak sorular ciddi düzeyde azaltılmıştır.Sosyal Bilimler-1 Oturumu: Türk Dili ve Edebiyatı(24 Soru), Tarih-1(10 Soru), Coğrafya-1(6 Soru) Toplam 40 soru.Matematik(40 Soru)Sosyal Bilimler-2 Oturumu: Tarih-2(11 Soru), Coğrafya-2(11 Soru), Felsefe Grubu(12 Soru), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi(6 Soru) Toplam 40 soru.Fen Bilimleri: Fizik(14 Soru), Kimya(13 Soru), Biyoloji(13 Soru) Toplam 40 soru.Yabancı Dil(80 Soru)Bir Coğrafya Öğretmeni İlçe Milli Eğitim Bakanı ile yaptığı görüşmeyi şu şekilde aktarıyor:“ Bugün Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz ile karşılaştım. Kendisine soru sorma fırsatı bulabildim, o da sağ olsun geri çevirmedi. Yeni sınav sisteminde Coğrafya dersinin altı soruya indirilmesinin Coğrafya’yı itibarsızlaştıracağını söyledim. Bakanımız ise “Müfredatı basitleştiriyoruz, çocuklar okuduğunu anlasınlar, siz en basit konuları anlatın yeter.” dedi. Coğrafya’yı sadeleştiremeyiz; ülkemizi, dünyamızı bilmeyen nesiller yetiştiremeyiz. Hem bu şekilde olursa özel sektörde çalışan öğretmenler işsiz kalacaklar dediysem de Sayın Bakanın verdiği cevap tek kelime etmeme daha müsaade etmedi: “Her Eğitim Fakültesini bitiren öğretmenlik yapacak değil ya, başka işlere yönelin!””

   Yeni soru sisteminin iyi mi kötü mü olduğunu sizin yorumunuza bırakıyorum.

  • BARAJ PUANLAR KAÇ? ÖZEL YETENEK SINAVLARINDA BİR DEĞİŞİKLİK VAR MI?
  • -2 yıllık üniversitelere(önlisans programı) yerleşebilmek isteyen öğrenciler Temel Yeterlilik Testi’nden en az 150 almak zorundalar. İkinci oturuma geçip 4 yıllık üniversite(lisans programı) tercih edecek adayların ise geçmekle yükümlü olduğu baraj 180’dir. Bu barajları geçemeyen öğrencilerin herhangi bir tercih hakkı yoktur. Özel Yetenek Sınavı ile eğitim kapsamına alan kurumların baraj puanlarında değişiklik yapılmamış, geçtiğimiz yılki puanlarda sabit kalınmıştır.
  • PUAN TÜRLERİNDE VE OTURUM SAYISINDAKİ DEĞİŞİM OLUMLU YÖNDE Mİ?/>Önceden 18 olan puan türleri 3’e indirgendi; Sözel-Sayısal-Eşit Ağırlık. Dilcilerin bu noktada açıklamalardan biraz uzak tutulduğu dikkatimizden  kaçmadı. YÖK ve YKS Kurulu açıklamaları yalnızca bu üç puan türüne yönelik. 2018’de yeni sistem sınavlarına girmenizden daha kötü bir şey varsa o da aynı yıl yabancı dil sınavına girmenizdir!Kanımca bu puan türlerindeki azalış belirsizliğe sebep olabilir. Aynı zamanda oturum sayısındaki değişim ve sıklık da öğrencileri tereddüte düşürecektir. Sistem bir an önce oturtulup temellendiriciden ziyade tüm belirsizlikleri gideren detaylandırıcı bir açıklama yapılmadığı müddetçe birçok adayın hakkına girileceği düşüncesindeyiz. Hatta duyumsadığımız kadarıyla “Bir yıl bekleyeyim,          daha doğru dürüst bir açıklama bile yok, biz nasıl sınava girelim?” diyen    öğrencilerin sayısı her geçen gün artmakta.
  • SORU SAYISINDAKİ AZALMA ADAYLARA VERİLEN SÜREYİ NASIL ETKİLEYECEK? KAÇ KİTAPÇIK DAĞITILACAK?/>Bir önceki sistemde soru başına ortalama 0,81-1.67 dakika düşerken, yeni sistemde bu süre yaklaşık iki katı oranında arttırılmıştır. Artık adaylar soru başına 1,125-2,25 dakikaya sahip olacaklar. Bu da demek oluyor ki öğrencilerin düşünmek için daha rahat zamanları olacak. Fakat merak ettiğimiz bir konu var; soru sayıları bu kadar düşürüldü, konular büyük ölçüde kısıtlandı, YÖK ne tür sorular soracak? Daha mı zor olacak, daha mı kolay?Daha zor olursa; soru azalmasına karşın sürenin uzatılması makul.Daha kolay olursa; -ki Sayın İsmet Yılmaz’ın dediğine göre öyle- bu bir önceki yıllarda sınava giren adaylar için bir haksızlık oluşturmaz mı? Hem daha basit sorular, hem çok daha uzun bir süre. Bu konu anlaşmazlıklara yol açacak gibi görünüyor.Kitapçık sayısı ise ikiye düşürüldü. TYT için bir, İkinci Oturum Sınavları için toplam bir adet kitapçık dağıtılacak. Sanırım yapılan en mantıklı uygulama bu. Çünkü; birden fazla kitapçık dağıtılması hem zaman alıyor hem de her seferinde baştan kodlama yapmanız gerekiyordu. Artık tek kitapçık dağıtılacak bu da demek oluyor ki sürenizi iyi değerlendirebileceksiniz. Sn. Saraç’a göre kitapçıkların bire indirgenmesi sınava giren adayların kendi planlarını oluşturup ona göre soruları çözmesi için. Bunun süre kontrolü ve planlama açısından adaylara büyük kolaylık sağlayacağını bildirdi. Aynı zamanda tek kitapçık mekân değişikliği yapmadan tüm puan türlerine sahip olabileceğinizi gösteriyor. Elbette Yabancı Dil hariç.YÖK bu konuyla ilgili dört madde yayınladı:1-Adayın Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık puan türlerinden birinin oluşabilmesi için ilgili iki testten 80 soruyu cevaplandırması gerekmektedir.

   2-Adayın Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık puan türlerinden üçünün oluşabilmesi için testlerinin tümünün cevaplandırılmış olması gerekmektedir. (160 Soru)

   3-Adayın Sözel ve Eşit Ağırlık puan türlerinin oluşabilmesi için ilgili üç testten 120 soruyu cevaplandırması gerekmektedir.

   4-Adayın Sayısal ve Eşit Ağırlık puan türlerinin oluşabilmesi için ilgili üç testten 120 soruyu cevaplandırması gerekmektedir.

/>Başvuru tarihleri birçok sene olduğu gibi yine Mart’ta başlayacak fakat tam aralık; başvurunun kaç gün süreceği henüz belli değil, Mart ayına kadar hazırlanmanızı öneririz.

Ücretlendirmede bu yıl indirime gidildi. Geçtiğimiz yıl her oturum başına 40, toplam 160TL alınırken bu yıl totalde 120TL alınacak. Umarız bu indirim Pelikan silgilere sebebiyet vermez.

Comments ( 1 )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Your Shopping cart

Close