Yks Hazırlık ve Zihin Haritası Hazırlama

Hiç akıl haritası duydunuz mu? Bu çalışma şekli nasıl işliyor biliyor musun?  Birçok öğrenci zihin haritaları ile çalışmayı sever, çünkü içerik arasında ilişkilendirmeye ve bağlantı kurmaya yardımcı olurlar. Nasıl olduğunu görmek ister misiniz?

Bu çalışma tekniği hakkında her şeyi öğrenin: nasıl yardımcı olabileceğini, bunun için ne olduğunu ve adım adım bir zihin haritası nasıl oluşturulacağını öğrenin bu sizin çok işinize yarayacak.

Zihin Haritası Nedir?

Zihinsel harita , bir İngiliz danışman olan Tony Buzan tarafından 1960’ların sonunda ortaya konan  bir çalışma tekniğidir . İçeriği düzenlemek ve vurgulanan bilgiler arasındaki ilişkileri kolaylaştırmak için semboller, renkler, oklar ve efekt ifadeleri içeren özetler oluşturmayı içerir. Bu malzeme ile görsel  olarak öğrenilmesi kolay kişiler için çok uygundur diyor. Bu çalışma tekniği, okuduğunuz konunun ana noktalarını ezberlemenize ve ayrıntıların kafanızda düzenlenmesine yardımcı olur.

Kısacası, size bir genel bakış sunacak, hikayenin en önemli noktalarını belirlemenize ve olanlarla ilgili tüm olası ilişkileri düzenlemenize yardımcı olacak bir bilgi sayfasıdır

Zihin haritası nasıl oluşturulur?

Zihin haritası oluşturmak için katı bir kural izlemek zorunda değilsiniz, ancak bu süreçte sizi yönlendirecek bazı yönergeler var.

Yapmanız gereken ilk şey boş bir sayfa (bir A4 sayfası olabilir) alıp, yatay olarak çevirmesine ve ortada bazı çok çarpıcı içerik yerleştirmesine izin vermektir . Çizimler yapın, grafik oluşturun veya sembolleri yerleştirin.

Bu merkez noktadan çalışmayı geliştireceksiniz ve önemli bilgileri organize edeceksiniz. Aralarındaki bağlantıları düşünerek çalışma kartınızı neyin temsil edeceğini iyi seçmeniz çok önemlidir.

Soyut kavramlar oluştururken diğer bir önemli nokta, her öğenin ne temsil edeceğine karar vermenizdir.  Her şeyin anlamı farklı anlamlara sahip olmak zorundadır.
Dolayısıyla her şeyin iyi düşünülmesi gerekir:

  • Renkler – her biri bir şey “iletişim” yapmalıdır;
  • Biçimler – her biçimin seçimi içeriği ilişkilendirmek için düşünülmelidir. Dikdörtgen, siyasi yönleri ele alabilirken, üçgen olanlar ekonomik boyutu ele alıyor.
  • Oklar – ok türü ayrıca bir ipucu bırakabilir ve zihin haritasında bağlantılar oluşturabilir.
  • Balonlar – her balona aynı mantık uygulanır.

Her şeyin neden hatırlanması gerekiyor. Sorusunun cevabı ise”Zihinsel harita, gözünüze çarpmanız ve bilgiyi ilişkilendirebilmeniz için yapılmıştır” olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Your Shopping cart

Close